Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe z kontraktem na cztery powiaty

Od 1 kwietnia br. Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Sanoku rozszerzyło swoją działalność i obecnie zabezpiecza w zakresie ratownictwa medycznego cztery powiaty: sanocki, leski, bieszczadzki i brzozowski.

 

Na terenie tych powiatów działa obecnie 17 zespołów ratownictwa medycznego, zgodnie z Planem Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Podkarpackiego. Jest to 15 zespołów podstawowych, jeden zespół specjalistyczny (z lekarzem) w Olszanicy oraz jeden wodny sezonowy podstawowy zespół ratownictwa medycznego na Zalewie Solińskim (dyżuruje od czerwca do września).

W powiecie sanockim zespoły ratownictwa medycznego pozostały we wcześniejszych lokalizacjach (w Sanoku dwa w szpitalu specjalistycznym i jeden w budynku Państwowej Straży Pożarnej na Dąbrówce; po jednym na podstacjach w Tarnawie Górnej i w Komańczy – w tej ostatniej lokalizacji czas pracy zmniejszył się z 24 do 12 godzin).

W powiecie leskim karetki stacjonują w Lesku, Cisnej i Polańczyku.

W powiecie bieszczadzkim stacjonują dwie karetki w Ustrzykach Dolnych (24-godzinna i 12-godzinna), w Lutowiskach 24-godzinna, natomiast w Ustrzykach Górnych zespół sezonowy, działający od czerwca do września i od grudnia do końca lutego.

W powiecie brzozowskim stacjonują dwie karetki 24-godzinne w Brzozowie i jedna 24-godzinna w Nozdrzcu.

Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe zatrudnia łącznie 177 pracowników na etacie oraz 43 pracowników kontraktowych. Pracownicy rozstali się z dotychczasowymi pracodawcami za porozumieniem stron i podpisali nowe umowy, jednak pozostali na podstacjach w swoich powiatach – już jako pracownicy BPR. Organizacją pracy zajmuje się czterech koordynatorów.

Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Sanoku zostało wyłonione jako dysponent ratownictwa medycznego na rejon operacyjny bieszczadzki z dyspozytornią medyczną w Sanoku (mieści się ona w budynku policji przy ul. Witkiewicza) w wyniku konkursu, który został rozstrzygnięty 25 marca w POW NFZ w Rzeszowie. BPR SP ZOZ w Sanoku podpisał kontrakt z NFZ do grudnia 2020 r.

Nowy system wprowadza istotne zmiany, które polegają na wyłączeniu z usług niepublicznych świadczeniodawców oraz dotyczą organizacji zespołów ratownictwa medycznego. Ich celem jest skrócenie czasów dojazdu, a tym samym poprawienie dostępności zespołów ratownictwa medycznego i zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców.

Środki finansowe z NFZ są obecnie przeznaczane bezpośrednio na pokrycie kosztów zespołów ratownictwa, co oznacza zwiększenie efektywności finansowania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, a tym samym sprawniejsze wykonywanie zadań.

Po podpisaniu z NFZ własnego kontraktu BPR może przeznaczyć środki na rozwój ratownictwa, na zakup nowych ambulansów, sprzętu medycznego oraz wyższe uposażenie dla pracowników. Dzięki temu ratownictwo będzie mogło lepiej się rozwijać.

 

źródło: Powiat Sanocki

Facebook

Ostatnie komentarze

 • Nowa dyspozytornia medyczna

  Firebridge Firebridge 14.02.2015 08:13
  na tą chwilę to tylko przeniesienie dyspozytorni z ...
   
 • Zagórz: Pożar w zakładzie produkcji mebli

  Marian Marian 12.02.2015 17:26
  może nie trzeba było juuż
   
 • Nowa dyspozytornia medyczna

  ..... ..... 11.02.2015 13:20
  niekoniecznie. lepiej jest jak dyspozytor np. straży ...

Sanok112 TV