Ćwiczenia strażaków z gminy Sanok

W minioną środę (20.03) w Niebieszczanach odbyły się ćwiczenia jednostek OSP z terenu gminy Sanok, zainicjowane przez KP PSP w Sanoku, ZOGm. ZOSP RP w Sanoku oraz OSP Niebieszczany.

 

 

Ćwiczenia miały na celu doskonalenie współdziałania sił i środków PSP w Sanoku z siłami OSP z terenu gminy Sanok.

 

Scenariusz ćwiczeń przewidywał dwa epizody. W pierwszym z nich strażacy mieli do opanowania pożar ciągnika, w którym doszło do zwarcia instalacji elektrycznej w wyniku czego zapaliły się również baloty z sianem zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie lasu. Sporym wyzwaniem było dostarczenie wody na dużą odległość(ok. 700 m) oraz bardzo trudny, górzysty teren.

 

W drugim zdarzeniu doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, które dodatkowo uderzyły w samochód ciężarowy, będący w trakcie załadunku drewna na składzie przy drodze powiatowej. W pojazdach zostało uwięzionych kilka osób, które ratownicy musieli wydostać przy pomocy narzędzi hydraulicznych. Dużym utrudnieniem było drewno (dłużyca) znajdujące się na rozbitych pojazdach. W trakcie akcji ratowniczej okazało się, że jeden z uczestników wypadku w szoku oddalił się w kierunku pobliskiego lasu, dodatkowo więc teren został przeszukany przez strażaków przy pomocy szybkiej trójki poszukiwawczej i patrolu na quadzie.

Oprócz działań gaśniczych duży nacisk kładziono na poprawne udzielanie pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym w obydwu epizodach. Z pewnością utrudnieniem był również fakt, iż większość ćwiczeń odbywała się po zmroku.

– Ćwiczenia mogły odbyć się też dzięki pomocy Gminy Sanok, firmy Auto Złom Sancar , Mariuszowi Pondel oraz Andrzejowi Bobola. Dziękujemy również za wyrozumiałość mieszkańcom, po których polach przemieszczały się pojazdy strażackie oraz leśnikom za udostępnienie terenów do ćwiczeń. Dziękujemy wszystkim ćwiczącym za współpracę i miło spędzony czas i do następnego razu !!! – dziękują strażacy z OSP Niebieszczany.

 

SiŚ podczas ćwiczeń:

SLRr Ssangyong Rexton – PSP Sanok
GCBA 5/32 Scania – OSP Kostarowce
GBA 2,5/16 Star 266 – OSP Niebieszczany
GBA 2,5/16 Star 266 – OSP Pisarowce
GBA 2,5/16 Star 244 – OSP Wujskie
GBA 2,5/ 16 Star 244 – OSP Falejówka
GBA 2,5/ 16 Star 244 – OSP Mrzygłód
GBA 2,5/16 Star 200 – OSP Raczkowa
GBA 4/24 Steyr – OSP Markowce
GLM 8 Peugeot Boxer – OSP Strachocina
GLM 8 VW LT – OSP Dobra
SLRr Toyota Hilux – OSP Niebieszczany
Quad Yamaha Grizzly – OSP Niebieszczany
GBAM 2,5/16/8 Star 200 – OSP Pobiedno (gmina Bukowsko)

 

Źródło : OSP Niebieszczany

 

 

 

 

 

Facebook

Ostatnie komentarze

 • Nowa dyspozytornia medyczna

  Firebridge Firebridge 14.02.2015 08:13
  na tą chwilę to tylko przeniesienie dyspozytorni z ...
   
 • Zagórz: Pożar w zakładzie produkcji mebli

  Marian Marian 12.02.2015 17:26
  może nie trzeba było juuż
   
 • Nowa dyspozytornia medyczna

  ..... ..... 11.02.2015 13:20
  niekoniecznie. lepiej jest jak dyspozytor np. straży ...

Sanok112 TV