Ratownicy uczą, pomagają i zbierają na dach na głową

Od 21 lipca 2018 roku ratownicy z Grupy Bieszczadzkiej GOPR wraz z Fundacją SOS Na Ratunek, przeprowadzą cykl weekendowych spotkań z ratownikami górskimi na Połoninie Wetlińskiej.

 

W ramach akcji, w każdy wakacyjny weekend ratownicy Bieszczadzkiego GOPR będą szkolić turystów z zakresu pierwszej pomocy - w tym z wykorzystania defibrylatora AED, a także zasad poruszania się w terenie górskim. Dodatkową atrakcją będzie prezentacja sprzętu wykorzystywanego do działań ratowniczych w górach. Każdy turysta będzie mógł zapytać ratowników o ich pracę i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie między innymi na quadzie czy z wózkiem alpejskim.

 

W trakcie akcji ratownicy przeprowadzać będą zbiórkę pieniężną, której dochód zostanie przeznaczony na rozwijanie ratownictwa górskiego w Bieszczadach, a w szczególności na remont dyżurek. Jak mówią sami organizatorzy „fundusze które otrzymujemy z budżetu Państwa zaspokajają zaledwie 50% naszych wydatków. Resztę środków musimy pozyskać samodzielnie od sponsorów i ludzi dobrej woli. Dyżurki, w których na co dzień pełnią dyżury ratownicy powstały jeszcze w latach 70 i 80. Przez ponad 30 lat próbowaliśmy, poświęcając swój czas i pieniądze, remontować je tak aby utrzymać je w dobry stanie. Niestety zawsze brakowało funduszy na generalny remont i kosztowne naprawy takie jak dach czy wymiana okien.”.

 

Osoby, które chcą wspomóc działalność Bieszczadzkiego GOPR mogą to zrobić w trakcie zbiórki na Połoninie Wetlińskiej przy schronisku Chatka Puchatka lub wpłatę na portalu zrzutka.pl (zrzutka.pl/rsj5me). Każda złotówka jest ważna,  ponieważ przyczynia się do poprawy warunków, w których przychodzi ratownikom dbać o nasze bezpieczeństwo.

 

Grupa Bieszczadzka GOPR jest jedną z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Grupa prowadzi działalność ratowniczą od 1961 roku na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Całodobowe dyżury pełnione są w czterech stacjach ratunkowych, które zabezpieczane są przez około 200 ratowników ochotników. W 2017 roku ratownicy przepracowali łącznie 37 118 godzin społecznych i uczestniczyli w 337 akcjach, bezinteresownie ratując zdrowie i życie innych ludzi.

 

Źródło: GOPR Bieszczady/SOS Na Ratunek 

 

 

Facebook

Ostatnie komentarze

 • Nowa dyspozytornia medyczna

  Firebridge Firebridge 14.02.2015 08:13
  na tą chwilę to tylko przeniesienie dyspozytorni z ...
   
 • Zagórz: Pożar w zakładzie produkcji mebli

  Marian Marian 12.02.2015 17:26
  może nie trzeba było juuż
   
 • Nowa dyspozytornia medyczna

  ..... ..... 11.02.2015 13:20
  niekoniecznie. lepiej jest jak dyspozytor np. straży ...

Sanok112 TV