Dodatkowa dotacja dla GOPR Bieszczady

 Dzięki Waszej ofiarności, doświadczeniu i odwadze, turyści, którzy coraz liczniej odwiedzają góry mogą czuć się bezpiecznie. Dziękuję, że przez ponad pół wieku zgodnie z słowami przysięgi ratowniczej  „bez względu na porę roku, dnia i stan pogody” pomagacie turystom, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie – podkreślał minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania z ratownikami Bieszczadzkiej Grupy GOPR, która obchodzi 50-lecie powstania.

Z inicjatywy ministra Mariusza Błaszczaka ministerstwo przekazało ratownikom dodatkowe 76 tysięcy zł na zakup dwóch masażerów serca. W 2016 roku na podstawie umowy przekazano Zarządowi Głównemu GOPR dotacje w kwocie 7 521 000 zł.  Od 1 lipca 2016 roku na 108,5 etatach GOPR zatrudnia 112 ratowników. Decyzją ministra liczba etatów finansowanych ze środków dotacji zwiększyła się o 9 (Bieszczadzka Grupa otrzymała 1).

Grupa Bieszczadzka GOPR w listopadzie roku obchodziła jubileusz 55-lecia powstania. Grupa liczy 208 ratowników. Teren działania grupy to Bieszczady i część Beskidu Niskiego. Grupa posiada trzy stacje ratunkowe całoroczne i całodobowe w Sanoku, Ustrzykach Górnych i Cisnej, oraz dwie dyżurki sezonowe w okresie wakacji i wzmożonego ruchu turystycznego - na Połoninie Wetlińskiej i w Dukli.

Grupa od początku powstania przepracowała społecznie na rzecz bezpieczeństwa osób przebywających w górach ponad 1200000 godzin. Przeprowadziła blisko 22000 akcji i wypraw. Od samego początku współpracuje z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Wspólnie przeprowadziła  680 akcji ratunkowych. Od roku 2011 po podpisaniu  porozumienia wykorzystuje również techniki linowe na śmigłowcu LPR. W 2012 roku została powołana Drużyna Ratownictwa i Poszukiwania Górskiego przy Grupie Bieszczadzkiej w ramach Formacji Obrony Cywilnej podległa Wojewodzie Podkarpackiemu. Grupa Bieszczadzka współpracuje również z Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie, Państwową Strażą Pożarną, Strażą Graniczną, Policją, Lasami Państwowymi oraz Bieszczadzkim Parkiem Narodowym.

 

źródło: mswia.gov.pl

Facebook

Ostatnie komentarze

 • Powołanie zastępcy komendanta powiatowego PSP w Sanoku

  KRZYCHU KRZYCHU 10.01.2018 20:49
  No Krzysztofie teraz czas na ciebie - hi hi hi
   
 • Besko: Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

  ar ar 17.12.2017 14:06
  No ok. Ale znacznie bliżej, bo w Rymanowie, jest ...
   
 • Ratownicy GOPR pomogli starszej kobiecie i turystom

  Diana Diana 10.12.2017 18:32
  widać XXI wiek w Morochowie, a mostu jak nie było tak ...

Sanok112 TV