Trwa sezon na pożary sadzy w przewodach kominowych

W ostatnim  tygodniu w naszym powiecie doszło do kilku pożar przewodów kominowych poprzez zapalenie się nagromadzonej sadzy w kominie. Niestety często przez niesprawny przewód kominowy dochodzi do pożarów budynków oraz podtrucia tlenkiem węgla potocznie zwanym czadem.

 

 

Od Świąt Bożonarodzeniowych strażacy do takich zdarzeń byli wzywani sześciokrotnie. Sadza paliła się w Rozpuciu, Mymoniu, Nowosielcach, Pobiednie, Raczkowej i Zahutyniu.

 Pożar sadzy w przewodzie kominowym - Nowosielce (27.12.2017)

 

 

PAMIĘTAJMY

Zapaleniu się sadzy towarzyszy głośny szum spowodowany gwałtowną reakcją spalania. Sadza paląca się w wysokich temperaturach może spowodować pęknięcia, oraz nieszczelności w przewodzie kominowym. Ogień wydobywający się z komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy, a następnie przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz tlenek węgla.

 

Jak postępować, gdy powstanie taki pożar ?

Najważniejszą czynnością jest zaalarmowanie jednostek straży pożarnej dzwoniąc na numer alarmowy: 998, oraz wygaszenie paleniska poprzez zamknięcie dopływu powietrza do pieca.

Przed przyjazdem zastępów straży pożarnej należy nadzorować na całej długości przewód kominowy czy nie występują ew. pęknięcia.
Po przyjeździe straży pożarnej należy udostępnić strażakom pomieszczenia budynku, oraz udzielić niezbędnych informacji.

 

Uwaga! Należy pamiętać, iż nie należy gasić paleniska wodą ani wlewać jej do przewodu kominowego!

 

Iskry z palącej się sadzy mogą spowodować pożar przyległych elementów budynku lub dachu.

 

 • W piecach nie należy palić mokrym drewnem lub śmieciami. Drewno powoduje osadzanie się dużych ilości sadzy w przewodzie kominowym. Paląc dwa tygodnie mokrym drzewem lub kiepskiej jakości węglem można stworzyć warunki do powstania takiego pożaru.
 • Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu komina, oraz kontroli technicznej. Podczas kontroli sprawdzana jest drożność i szczelność komina.
  Przypominamy, że to właściciel budynku ma obowiązek wezwania firmy kominiarskiej. Raz w roku uprawniony kominiarz musi wydać zgodę dopuszczającą instalację kominową do użytku.

 

 

SANOK112 / KW PSP

 

Facebook

Ostatnie komentarze

 • Powołanie zastępcy komendanta powiatowego PSP w Sanoku

  KRZYCHU KRZYCHU 10.01.2018 20:49
  No Krzysztofie teraz czas na ciebie - hi hi hi
   
 • Besko: Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

  ar ar 17.12.2017 14:06
  No ok. Ale znacznie bliżej, bo w Rymanowie, jest ...
   
 • Ratownicy GOPR pomogli starszej kobiecie i turystom

  Diana Diana 10.12.2017 18:32
  widać XXI wiek w Morochowie, a mostu jak nie było tak ...

Sanok112 TV